Astygmatyzm jedną z najczęściej diagnozowanych wad wzroku

Astygmatyzm to jedna z najczęściej diagnozowanych wad wzroku. Tylko skąd właściwie się bierze? Co prowadzi do rozwoju tej wady wzroku? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Czym jest astygmatyzm?

Może na początek zacznijmy od samego pojęcia astygmatyzmu. Co dokładnie się pod nim skrywa? Czym jestastygmatyzm? To nic innego jak wada wzroku, która występuje również pod nazwą niezborności. Dokładniej mówiąc astygmatyzm oznacza nieprawidłowość w działaniu układu optycznego oka, która polega na tym, że nie skupia on wiązki promieni świetlnych w jednym miejscu na siatkówce oka. Zamiast tego promienie skupiane są nierównomiernie, w kilku punktach siatkówki i przez to obraz się rozmazuje niezależnie od tego, czy dany obiekt znajduje się blisko nas, czy też daleko.

Co prowadzi do rozwoju astygmatyzmu?

Tylko skąd właściwie bierze się astygmatyzm? Co może prowadzić do jego rozwoju? Ekspercie wskazują, że nie ma jednej przyczyny, która może prowadzić do rozwoju tej wady wzroku. Tym samym astygmatyzm może mieć różne podłoże i czasami za jego wystąpienie będą odpowiadać geny, a innym razem czynniki środowiskowe.

W wielu przypadkach ta wada wzroku dotyka również osób, które doświadczyły mechanicznego urazu oka. Inną przyczyną astygmatyzmu może być także schorzenie nazywane stożkiem rogówki, ponieważ ten element oka przyjmuje kształt stożka, co skutkuje silniejszym astygmatyzmem.

Jak wygląda leczenie astygmatyzmu?

Astygmatyzm nie jest chorobą oczu, lecz wadą refrakcji. Dlatego nie da się jej wyleczyć, ale to nie oznacza, że nie ma szans na przywrócenie dobrego wzroku. Astygmatyzm można skorygować i bardzo dobre efekty dają tutaj okulary, czy soczewki kontaktowe.

Oczywiście kluczem do sukcesu zawsze pozostaje odpowiedni wybór poszczególnych produktów. Jeśli zatem zostanie u nas zdiagnozowany astygmatyzm, to należy udać się do profesjonalnego salonu optycznego, ponieważ to właśnie tam będziemy mogli liczyć na pomoc przy wyborze soczewek kontaktowych lub okularów.

Poza tym, zawsze możemy też rozważyć laserową korekcję wzroku i jest to możliwe przy astygmatyzmie sięgającym około 6 dioptrii. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie leczenie będzie dość kosztowne i to my będziemy musieli ponieść koszty. Najczęściej jest to wydatek rzędu od trzech do nawet 6 tysięcy złotych, więc to nie mało, zważywszy na to, że okulary lub soczewki kontaktowe oferowane są w znacznie niższych stawkach.