Dlaczego soczewki kontaktowe cieszą się takim powodzeniem i jak należy je poprawnie zakładać?

Zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe dają nam możliwość korygowania różnych wad wzroku. Jednak widać, że to właśnie soczewki są chętnie przez nas wybierane. Czym jest to spowodowane? Dlaczego to właśnie soczewki wzbudzają takie zainteresowanie? Jak należy je poprawnie zakładać? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

Skąd tak duża popularność soczewek?

Tak duża popularność soczewek kontaktowych może wynikać z wielu czynników, a jednym z ważniejszych jest oczywiście wygoda stosowania. Soczewki kontaktowe nie zsuwają się na oczy, nie parują i nie uciskają, więc ich noszenie jest komfortowe. Co więcej, soczewki są niewidoczne dla innych, więc jeśli nie czujemy się dobrze w okularach, to śmiało możemy po nie sięgnąć. Jakby tego było mało, to warto wspomnieć, że soczewki oferowane są nam w bardzo przystępnych stawkach.

Jak poprawnie zakładać soczewki kontaktowe?

Przede wszystkim zawsze powinniśmy zaczynać od dokładnego umycia rąk. Najlepiej do tego celu wykorzystać antybakteryjne, nieperfumowane mydło w płynie, a następnie osuszyć ręce niestrzępiącym się ręcznikiem. Aplikację soczewek warto zaczynać od prawego oka, ponieważ jeśli wejdzie nam to w nawyk, później unikniemy pomyłki. Jest to ważne, ponieważ zakładanie soczewek kontaktowych zawsze powinno wyglądać tak samo i nie powinniśmy stosować ich zamiennie raz do prawego, a raz do lewego.

Naszym następnym krokiem będzie ostrożne wyjęcie soczewki i umieszczenie jej na palcu wskazującym. Zanim przyłożymy ją do oka, lepiej sprawdzić, jaki ma kształt. Jeśli przypomina miseczkę z idealnie półkulistymi brzegami, to spokojnie możemy przejść do aplikacji. Jeśli jej krawędzie się wyginają, a soczewka kształtem przypomina bardziej talerz, to znak, że jest  wywinięta na drugą stronę i należy ją przekręcić.

Jeśli to zbagatelizujemy, to niestety założenie wywiniętej soczewki na drugą stronę może powodować dyskomfort, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Aplikacja soczewki powinna przebiegać sprawnie i jeśli chcemy ułatwić sobie zadanie, to warto palcem drugiej reki przytrzymać powiekę przed odruchem mrugania. Ręką trzymającą soczewkę delikatnie należy odsunąć dolną część powieki i przybliżyć soczewkę do oka.

Następnie kierujemy wzrok do góry i zakładamy soczewkę. Na koniec puszczamy powiekę, zamykamy oczy lub mrugamy. Warto dać chwilę soczewce na swobodne dopasowanie się do gałki ocznej i jeśli będziemy widzieli dobrze, to dokładnie te same czynności należy powtórzyć dla drugiego oka.

Więcej na temat poprawnego zakładania soczewek kontaktowych możemy dowiedzieć się na stronie Mojepierwszesoczewki.pl.